Parujące szyby w oknach to dość uciążliwe zjawisko. Najczęściej można je zaobserwować w okresach występowania dużych różnic temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Takie warunki sprzyjają skraplaniu się pary wodnej na szybach okien. Konsekwencją bagatelizowania problemu kondensacji może być pojawienie się w domu pleśni i grzybów, odpowiadających za alergie i złe samopoczucie domowników. Jak skutecznie wyeliminować zjawisko parujących szyb?

Dlaczego okna PCV parują?

Okna PCV mogą parować z kilku powodów, a do skraplania się pary wodnej może dojść zarówno po wewnętrznej stronie okna, jak i po zewnętrznej. Najbardziej niepożądanym zjawiskiem jest parowanie między szybami.

Parowanie szyb od wewnątrz

Za parowanie szyb od wewnątrz odpowiada najczęściej nadmiar wilgoci w domu, spowodowany codziennymi czynnościami takimi jak kąpiel, pranie, suszenie, gotowanie, prasowanie, połączony z wadliwą wentylacją lub jej brakiem. Jeśli wilgoć w postaci pary wodnej nie zostanie prawidłowo odprowadzona na zewnątrz budynku, wówczas skrapla się na najzimniejszych powierzchniach, czyli właśnie na szybach stolarki okiennej. Przy współczesnych oknach PCV, o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej, bardzo ważne jest zadbanie o skuteczną cyrkulację powietrza w domu, która nie tylko wyeliminuje efekt parujących szyb, ale także zapewni optymalny mikroklimat pomieszczeń, tak istotny w odniesieniu do samopoczucia i zdrowia domowników.

Parowanie szyb od zewnątrz

Zjawisko parowania szyb od zewnątrz można zauważyć szczególnie w okresie wiosennym i jesienno-zimowym, kiedy występują duże różnice temperatur między dniem a nocą. Parujące szyby można także dostrzec w domach zlokalizowanych blisko stawu, jeziora i gęstej roślinności. Za pojawianie się kondensatu na zewnętrznej stronie okna odpowiedzialna jest duża wilgotność powietrza. Okna PCV wyposażone w pakiet szybowy o niskim współczynniku przenikalności cieplnej szyby są szczególnie narażone na parowanie i jest to związane z tym, że są to produkty bardzo szczelne. Występowanie tego zjawiska po zewnętrznej stronie okna to naturalny proces świadczący o tym, że okna nie przepuszczają ciepła na zewnątrz.

Parowanie między szybami

Skraplanie się pary wodnej wewnątrz pakietu szybowego to już poważny problem. Oznacza, że stolarka okienna przestała być szczelna i nie spełnia swojego zadania. W takiej sytuacji mamy do czynienia z rozszczelnieniem pakietu szybowego, którego nie da się już naprawić. Dodatkowo po pewnym czasie pojawiają się plamy i zacieki, których nie da się usunąć. Aby rozwiązać ten problem można wymienić pakiet szybowy lub okno na nowe. Jest to wada konstrukcyjna i w przypadku jej wystąpienia należy jak najszybciej zgłosić reklamację.

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

By zredukować zjawisko parujących okien w domu, przede wszystkim należy polepszyć cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Pozwoli to pozbyć się zbędnego nadmiaru wilgoci. Istnieje kilka efektywnych sposobów na realizację tego zadania.

Rozszczelnienie okna

To najprostsza metoda usunięcia problemu skraplającej się pary wodnej po wewnętrznej stronie okna. Przydatny jest również stopniowany uchył, który zapewnia odpowiedni przepływ powietrza w kontrolowany sposób. Rozszczelniać okna powinno się przez cały rok, także w zimie, zwłaszcza w pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia, gdzie powstaje najwięcej wilgoci.

Nawiewniki okienne

Każde okno PCV można doposażyć w nawiewniki, które dostarczają do wnętrza domu świeże powietrze i likwidują wilgoć. Najlepiej zdecydować się na nawiewniki automatyczne, czyli ciśnieniowe samoregulujące lub higrosterowane. Jeśli komuś zależy na tańszych produktach, może zaopatrzyć się w nawiewniki regulowane mechanicznie.

Nawietrzak Radaks

To bardzo tanie rozwiązanie, które można zamontować samodzielnie. Ten uniwersalny nawiewnik wrębowy działa automatycznie, bez ingerencji użytkownika. Usuwa wilgoć i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w domu, nie wyziębiając przy tym pomieszczenia. Nie wymaga konserwacji i jest niewidoczny, ponieważ umieszcza się go we wrębie okna.

Domowe sposoby na zaparowane okna

By w domu okna nie parowały, warto utrzymywać w pokojach stałą temperaturę około 21 stopni Celsjusza. Nadmiaru wilgoci można natomiast pozbyć się przy użyciu osuszaczy powietrza lub dzięki roślinom pochłaniającym wilgoć, takim jak paproć, skrzydłokwiat, oplątwa czy bluszcz. Obok zaparowanego okna można także postawić naczynie z ryżem lub solą, które doskonale chłoną wilgoć. Można również użyć pochłaniaczy wilgoci.

Czym myć okna PCV, żeby nie parowały?

Kondensacji pary wodnej na szybach można zapobiegać dzięki specjalistycznym preparatom przeciw roszeniu szyb, które tworzą na oknie cienką powłokę ochronną. „Antypara”, bo tak inaczej nazywa się takie środki chemiczne, najczęściej jest w formie sprayu lub butelki z atomizerem. Zazwyczaj wystarczy równomiernie spryskać preparatem szybę, a następnie chwilę odczekać i wypolerować powierzchnię czystą szmatką, najlepiej z mikrofibry. Warto stawiać na produkty do mycia szyb na bazie surowców naturalnych pochodzenia roślinnego.

Jakie okna PCV wybrać, żeby nie parowały?

Nadmiar wilgoci i duże różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku to najczęstsze przyczyny kondensacji pary wodnej na stolarce okiennej. By zapobiec temu zjawisku, warto wybrać okna PCV o niskim współczynniku przenikalności cieplnej całego okna (Uw) i doposażyć je w automatyczne nawiewniki. Warto także pamiętać o regularnym wietrzeniu domu, również w okresie zimowym. Skuteczna cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach to gwarancja braku zaparowanych okien, a co za tym idzie ochrona przed pleśnią i grzybami.

Komentarze: