Energooszczędne okna w nowym budownictwie to już standard. Już niedługo wejdzie w życie nowelizacja warunków technicznych stolarki okienno-drzwiowej. Nowe warunki techniczne zgodne z dyrektywą unijną, wchodzące w życie od 1 stycznia 2021 sprawią, że inwestorzy nie będą mieli innego wyjścia jak zakup energooszczędnej stolarki. Na pierwszy rzut okna zakup energooszczędnych okien z ciepłym montażem jest dość drogą inwestycją. Jednak spójrzmy na to w szerszej perspektywie i przyjrzyjmy się z korzyści wynikających z posiadania takiej stolarki okiennej.

Energooszczędne okna w świetle nowych przepisów

Jakie okna spełniające warunki techniczne zgodne z dyrektywą unijną 2010/31/UE od 1.01.2021 r.? W Polsce każde okno montowane w nowym budownictwie będzie musiało posiadać maksymalne Uw = 0,9 W/(m2K). W Niemczech sytuacja jest bardziej przyjazna, ponieważ norma ta dotyczy okna referencyjnego i nie jest wymagane, aby każde okno posiadało Uw max 0,9.

Jakie Energooszczędne okna PCV wybrać?

Okna energooszczędne PCV produkowane na systemach posiadających minimum 6 komór w ramie i skrzydle, gdzie głębokość zabudowy wynosi minimum 80 mm. W naszej ofercie okna w standardzie wyposażone są w pakiet 3-szybowy o grubości 48 mm (4/18/4/18/4) posiadający współczynnik izolacyjności cieplnej Ug=0.5. Opcjonalnie, jeżeli zachodzi taka potrzeba okna doposażamy w ciepłą ramkę dystansową, która poprawia termoizolacyjność okna. Ramy okienne mogą zostać wyposażone w technologie Powerdur Inside – przypadku okien ALUPLAST oraz Aluinside – w oknach SCHÜCO. Takie rozwiązanie ma na celu zwiększenie termoizolacji okna pozbywając się stalowych wzmocnień.

Zalety okien energooszczędnych

Źle dobrana stolarka staje się słabym ogniwem każdego domu, bo to właśnie przez nie ucieka najwięcej ciepła, a tym samym pieniędzy. Dobre okna energooszczędne umożliwiają zwrot kosztów poniesionych na ich zakup i ciepły montaż. W sezonach grzewczych wydajemy mniej pieniędzy na ogrzanie i utrzymanie komfortowej temperatury w całym domu. Mało osób zwraca uwagę na to, że energooszczędne okna doskonale spisują się również po za sezonem grzewczym, a konkretnie w czasie upałów, kiedy ochładzamy pomieszczenia klimatyzatorami. Kolejnym aspektem takich okien jest ekologia i chyba najmniej zwracamy na nią uwagę. Im mniej energii potrzebujemy na ogrzanie czy ochłodzenie domu tym czystszym powietrzem oddychamy. Do 06.2027 r. istnieje możliwość starania się o dofinansowanie na wymianę starych okien na nowe z rządowego programu „czyste powietrze”.

Montaż okien energooszczędnych

Okna energooszczędne możemy zamontować na kilka sposobów. Jednym z nich jest ciepły montaż RAL z wykorzystaniem taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Jesteśmy jedną z niewielu firm na rynku posiadających w swojej ofercie możliwość wykonania ciepłego montażu z wykorzystaniem kompribandu. Kolejnym sposobem ciepłego montażu jest montaż okien w warstwie ocieplenia na kotwach JBD. Sposób montażu zawsze uzależniony jest od sposobu budowy i ocieplenia danego budynku. Ciepły montaż musi być wykonany zgonie ze sztuką montażową oraz zalecaniami danego producenta, w przeciwnym wypadku stracimy gwarancję i narazimy się na spory nieplanowany koszt.

Komentarze: