Okna PCV to dziś najbardziej popularna stolarka okienna. Zainteresowanie tego rodzaju produktami nie dziwi, bowiem okna plastikowe nie tylko wykazują doskonałe właściwości termoizolacyjne, ale także są wytrzymałe, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, lekkie i estetyczne. Ponadto ich zakup nie wiąże się z ogromnymi wydatkami. A zatem w przystępnej cenie otrzymuje się produkt naprawdę wysokiej jakości, który zazwyczaj posiada gwarancję na kilkadziesiąt lat. Jednak w miarę upływu czasu okna PCV, ale i każde inne okna, mogą przestać być tak szczelne, jak na początku. Powodów może być wiele. Co zrobić, by okna PCV nie straciły na swojej energooszczędności mimo eksploatacji?

Okna zapewniają ciepło i jednocześnie pozwalają na wpuszczenie do wnętrz naturalnego światła czy umożliwiają podziwianie ogrodu. Nie są to jednak produkty, które raz zakupione nie są używane, wprost przeciwnie! Okna ciągle się otwiera i zamyka, czasem korzysta się z funkcji mikrowentylacji, by nieco przewietrzyć pokój. Nic więc dziwnego, że w miarę upływu lat okna przestają działać tak jak funkcjonowały zaraz po zakupie. Jednak nieszczelnościami nie trzeba się martwić, ponieważ można im zaradzić. Jak uszczelnić okna PCV?

Regulacja okien PCV

Po zakończeniu montażu, okna zawszę są dodatkowo regulowane, jednak nie oznacza to, że tego procesu nie trzeba powtarzać. Jeśli okna PCV przestają być szczelne, warto zastanowić się, czy to właśnie nie rozregulowane okucie ma na to wpływ. Jeśli tak, bardzo łatwo rozwiązać ten problem. Okucia można próbować wyregulować samemu, ale najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom z doświadczeniem, aby nie doszło do jego uszkodzenia.

Wymiana uszczelek w oknach

Kolejnym elementem okien PCV, który może ulegać zużyciu, jest uszczelka. Ten niepozorny element każdego okna jest bardzo istotny w sprawnym funkcjonowaniu stolarki okiennej, dlatego nie powinien być lekceważony. Okna PCV mają zazwyczaj uszczelki EPDM lub poliuretanowe i właśnie takie warto kupić, jeśli chcemy pozbyć się starych i zużytych. Nieodpowiednia uszczelka zamiast pomóc, może czasem jeszcze pogorszyć sytuację z nieszczelnościami. Uszczelki można wymieniać samemu, ale trzeba zwrócić szczególną uwagę na dokładne oczyszczenie ościeżnic.

By uniknąć wymiany uszczelek, warto o nie regularnie dbać. Co to znaczy? Przede wszystkim uszczelki od czasu do czasu dobrze jest oczyścić wilgotną ścierką z płynem do naczyń. Można także użyć do pomocy nawilżanych chusteczek czy patyczków kosmetycznych. Na koniec warto wetrzeć w uszczelki specjalne preparaty przeznaczone do tych produktów. Zazwyczaj dostępne są w sprayu.

Okna PCV to nowoczesne produkty, które spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zapewniają odpowiedni mikroklimat w domu, a do tego bardzo dobrze się prezentują. W miarę upływu lat elementy eksploatacyjne okna zaczynają się zużywać i może dojść do sytuacji, kiedy przestaną spełniać swoje zadanie. By wyeliminować nieszczelności, warto przyjrzeć się okuciom i uszczelkom okien.

Komentarze: