Nowe okna w starym budownictwie to prosty sposób na efektywną termomodernizację domu. W kamienicach czy innych, wiekowych obiektach poleca się zamontowanie plastikowej stolarki okiennej, obecnie najpopularniejszej na rynku okien. Na jakie parametry i cechy okien PCV warto zwrócić uwagę przy zakupie? Jakie konkretnie produkty najlepiej sprawdzą się w starych murach? Odpowiedzi na te pytania dostarcza poniższy artykuł.

Stare, nieszczelne okna to główny powód strat ciepła w domu i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dlatego tak ważna jest ich wymiana na nowe modele. Stare budownictwo także może być energooszczędne, jeśli tylko zainwestuje się w odpowiednie produkty.

Dlaczego okna PCV to dobry wybór?

Okna PCV oferują najlepszy stosunek jakości do ceny w porównaniu z innymi rodzajami stolarki okiennej. Są wyjątkowo trwałe, więc mogą być użytkowane nawet przez kilkadziesiąt lat. Co więcej zapewniają wysoką izolacyjność cieplną, więc są energooszczędne. Wyznacznikiem energooszczędności stolarki okiennej jest tzw. współczynnik przenikania ciepła całego okna (Uw). Na parametr ten wpływa kilka czynników, m.in. współczynnik przenikania ciepła ramy (Uf) oraz współczynnik przenikania ciepła szyby (Ug). Im mają one niższą wartość, tym okno jest bardziej energooszczędne.

Jakie okna wybrać do mieszkania?

W starym budownictwie nie ma potrzeby montowania okien o bardzo wyśrubowanych parametrach, gdyż takie produkty nadają się wyłącznie do nowo powstałego budownictwa. W kamienicach lub innych tego typu obiektach sprawdzi się np. system okienny Aluplast IDEAL 4000, Aluplast IDEAL 4000 Plus, Schüco CT 70.

Aluplast IDEAL 4000 to uniwersalny system okienny, 5-komorowy, z dwoma uszczelkami przylgowymi, o głębokości zabudowy 70 mm. Zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną i akustyczną, a do tego oferuje bogate, oryginalne wzornictwo, wysoką jakość wykonania, a wszystko dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie. Natomiast Aluplast IDEAL 4000 Plus to stolarka okienna o nieco lepszych parametrach, ale także odrobinę droższa. To system 6-komorowy, także z dwoma płaszczyznami uszczelnienia, ale o głębokości zabudowy 85 mm. Schüco CT 70 charakteryzuje się budową 5-komorową z dwoma uszczelkami przylgowymi, o głębokości zabudowy 70 mm.

W przypadku okien PCV należy zwrócić uwagę także na szklenie. W zabudowie miejskiej, wielorodzinnej, najlepiej użyć pakietów dwuszybowych o Ug = 1,1 W/(m2*K). To najbardziej optymalne rozwiązanie, które pozwoli uzyskać zadowalające właściwości termoizolacyjne całego okna, a do tego nie będzie wiązało się z wysokimi kosztami. Jeśli komuś zależy na szybach o korzystniejszych parametrach, musi zdecydować się na nieco droższe okna trzyszybowe.

Funkcjonalne okna – komfort na co dzień

By okna spełniły swoje zadanie, powinny być dopasowane do potrzeb użytkownika, a także dobrane zgodnie z warunkami panującymi w danym pomieszczeniu. Jakie doposażenie może okazać się niezbędne w przypadku okien PCV w starym budownictwie?

  1. Stopniowany uchył – dzięki temu rozwiązaniu zapewniona jest optymalna cyrkulacja świeżego powietrza w lokalu. Jest to kilkustopniowy system rozwarcia skrzydła, który można regulować dzięki zablokowania klamki w odpowiedniej pozycji. Znacząco ułatwia wietrzenie mieszkania i przyda się zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie powstaje nadmiar wilgoci.
  2. Nawiewniki okienne – pozwalają dostarczać świeże powietrze do mieszkania i przydadzą się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których występuje wentylacja mechaniczna lub zamontowany jest piec gazowy z otwartą komorą spalania. Przede wszystkim powinien znaleźć się w kuchni. Najlepiej zakupić nawiewniki automatyczne (ciśnieniowe, higrosterowane). Dzięki tym produktom w mieszkaniu nie pojawi się pleśń i grzyb, a ponadto para wodna nie będzie się skraplać na oknach i nadprożach.

Okna dźwiękoszczelne w mieszkaniu

Okna PCV to produkty wyjątkowo szczelne, dzięki czemu doskonale chronią przed hałasami z zewnątrz. Dźwiękoszczelność w przypadku stolarki okiennej wyrażona jest parametrem Rw, korygowanym o widmowe wskaźniki adaptacyjne C i Ctr, przy czym C jest wskaźnikiem dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości, a Ctr niskiej i średniej częstotliwości. Wartość Rw, podawana w decybelach (dB), określa, w jakim stopniu okno redukuje poziom dźwięku, którego źródło znajduje się po jego drugiej stronie. Im wartość parametru Rw jest większa, tym okno skuteczniej tłumi hałasy. Na dźwiękoszczelność okna ma wpływ wiele czynników, m.in. rozmiar okna, rodzaj szyby, uszczelki, sposób montażu.

Mieszkańcy kamienic czy bloków są szczególnie narażeni na różnego rodzaju hałasy. Ruch uliczny, ruch kolejowy, zakłady przemysłowe, muzyka dyskotekowa – te źródła dźwięków mogą znacznie obniżyć komfort użytkowania mieszkania. Okna dźwiękoszczelne skutecznie pomogą rozwiązać te problemy. W przypadku samego centrum miasta poleca się okna o Rw na poziomie nawet 42 dB lub większym. Warto także zastanowić się, czy zamontowanie okien dźwiękoszczelnych we wszystkich pomieszczeniach jest konieczne. Możliwe, że nie ma takiej potrzeby w pokojach, których okna wychodzą na podwórze, a jedynie w tych od strony ulicy.

Jak powinna wyglądać wymiana okien?

Wszelkie remonty w starym budownictwie podlegają kontrolom konserwatora. W związku z tym wymiany okien nie można realizować bez jego wiedzy. Co więcej nowe okna, szczególnie te, które znajdą się z przodu budynku, muszą zapewnić ciągłość architektoniczną, np. być w odpowiednim kolorze, mieć właściwy kształt i rozmiar, mieć prawidłowo podzielone tafle szyb. Jeśli jednak nie ma wytycznych, co do kolorystyki okien, poleca się instalować okna plastikowe białe, które są najbardziej uniwersalne, a ponadto najtańsze.

Okna PCV do mieszkania w starym budownictwie

Okna PCV nie tylko mogą wpasować się w nowoczesne budownictwo, ale także w starą miejską zabudowę. W kamienicy lub innym, wiekowym obiekcie najlepiej sprawdzą się okna plastikowe trwałe i energooszczędne, o profilach 5- lub 6-komorowych, wyposażone w pakiet dwuszybowy o Ug = 1,1 W/(m2*K), dźwiękoszczelne o Rw równym lub większym od 42 dB, w uniwersalnym kolorze białym. Praktyczny może okazać się także stopniowany uchył oraz automatyczne nawiewniki.

Komentarze: